Układ krążenia
Obniżanie poziomu cholesterolu to wręcz obsesja ostatnich lat. Może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że używane do tego leki syntetyczne wzbudzają liczne kontrowersje w środowisku lekarskim, a szczególnie kwestia bezpieczeństwa ich stosowania.
Grupa kontrowersyjnych leków to tzw. statyny. Bezsprzecznie zmniejszają one prawdopodobieństwo chorób układu krążenia, jednak zażywając statyny musimy
Przeczytaj więcej
Poglądy na temat nadciśnienia tętniczego zmieniały się z upływem czasu i napływających ze świata nauki badań. Istniała pewna tendencja do tego, aby kwalifikować do leczenia, w przypadku nadciśnienia, ludzi z coraz niższymi wartościami ciśnienia tętniczego. W Polsce obowiązuje zasada, iż za nadciśnienie uważa się wartość RR wyższą niż 140/90. Kryteria, według których rozpoznaje się nadciśnienie,
Przeczytaj więcej
Wysoka temperatura występująca w lecie, a zwłaszcza słonce sprzyja pogorszeniu się stanu żylaków. Diagnostyka zakrzepicy jest trudna i skomplikowana i musi być prowadzona przez lekarza. Jednak są pewne objawy alarmowe, które powinny dać osobom z żylakami i tendencją do zakrzepicy informacje, że należy się udać do lekarza i poddać badaniu. Do objawów tych należą: zwiększenie się obrzęku nogi albo
Przeczytaj więcej
Przypadłość ta dotyka prawie cztery razy częściej kobiety niż mężczyzn. Zioła mogą być skuteczne w tym przypadku. Wyciąg z nasion kasztanowca przyspiesza wchłanianie się płynu surowiczego w miejscu obrzęku np. wynikłego z urazu. Działa on przeciwbakteryjnie na skórę i błonę śluzową oraz łagodnie przeciwzapalnie i ściągająco.
Inną pomocną rośliną
Przeczytaj więcej
Nie od dziś wiadomo, że sól zwana białą śmiercią jest wysoce niewskazana dla osób z chorobami serca. Szczególnie nie powinni jej nadużywać chorzy na nadciśnienie tętnicze. Ograniczenie spożycia soli (do 5 g/dobę) może być wręcz sposobem leczenia nadciśnienia. Odkryto to już w latach 90-tych, kiedy Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne stworzyło wytyczne dietetyczne, które nazwano DASH.
Przeczytaj więcej
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego sprowadza się głównie do zmiany stylu życia.
Powinna ona polegać na:
• Zaprzestaniu palenia tytoniu.
• Redukcji masy ciała, gdyż redukcja masy ciała o 10 % zmniejsza ciśnienie rozkurczowe o 10 mm Hg, a skurczowe o 20 mm Hg.
• Zwiększeniu aktywności fizycznej. Celem redukcji ciśnienia najczęściej zaleca się szybki spacer, marsz lub pływanie, a także jazdę na rowerze. Wysiłek powinien być realizowany, co najmniej 3 x w tygodniu i trwać przez 30-40 minut.
Przeczytaj więcej
Ten tytuł może wywołać u niektórych chorych uśmiech na twarzy, gdyż pamiętają zapewne wyrok lekarza brzmiący: ma Pan nadciśnienie i musi Pan zażywać leki do końca życia.
Zdanie to nie zawsze jest prawdziwe, a prawie nigdy nie jest prawdziwe u osób, które: cierpią na nadciśnienie w początkowej fazie rozwoju choroby, są otyłe lub spożywają dużo słonych potraw. Stwierdzenie, że nadciśnienie
Przeczytaj więcej
Występowanie nadciśnienia tętniczego w populacji polskiej jest dość powszechne. Profilaktyka nadciśnienia tętniczego sprowadza się głównie do zmiany stylu życia, na co składa się właściwa dieta i ruch.
Redukcja masy ciała:
Wedle danych Światowej Organizacji Zdrowia WHO redukcja masy ciała o 10% zmniejsza ciśnienie rozkurczowe o 10mmHg a skurczowe o 20mmHg.
Przeczytaj więcej
Przez wiele lat uważano, że regularne zażywanie w małych dawkach aspiryny jest korzystne dla zdrowia, gdyż zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jednak w ostatnich latach pojawiły się głosy lekarzy, że nawet małe dawki aspiryny są niebezpieczne dla zdrowia. Konkretnie zagrożenia wywołane przyjmowaniem aspiryny są większe niż korzyści z tego faktu. Dlatego wiele autorytetów naukowych np. szef komisji
Przeczytaj więcej
Różnymi drogami C.Z.O.G. otrzymuje liczne pytania od czytelników. Jakie jest zdanie w toczących się dyskusjach na temat zdrowia. Dlatego pozwalamy sobie na artykuł, który będzie „zlepkiem” odpowiedzi na najczęściej przewijające się zapytania.
Pierwsze pytanie dotyczy magnezu. Widzimy w mediach niemalże wojnę producentów preparatów magnezowych. Licytują się oni jakością, ceną,
Przeczytaj więcej